Program

International
Program
International1
International2
International3
International4
International5
International6
International7
International8
Asia International
& Japan Program
Asia International Japan1
Asia International Japan2
Asia International Japan3
Asia International Japan4
Asia International Japan5
Asia International Japan6
Asia International Japan7
Asia International Japan8
Asia International Japan9
Asia International Japan10
Save the Earth! Program
Save the Earth! Program
Music Program
Music 1
Music 2
CG Animation Program
CG1
CG2
Special Program
Asiana International Short Film Festival Program from Korea
Kaohsiung Film Festival Program from Taiwan
Academy Awards® Program
War and the Power To Live Program supported by Red Cross
Focus on Singapore
Focus on Belgium
French Film Festival – Short Film Selection
Children Program
Special Program from Cannes
Fashion Shorts Program
Southeast Asia Program
FutureCity Yokohama Program
Andaz Tokyo Special Program 『Personal Program 』
Andaz Tokyo Special Program 『Japanese Culture Program』
Andaz Tokyo Special Program 『Andaz Salon』
Branded Shorts
Branded Shorts
Paid Event
​Japanese Premiere of “MOOM” and Talk Session by Daisuke “Dice” Tsutsumi
Super Short Short Course
Community Development through Entertainment
“Master class by Naomi Kawase
I‘m LESLIE KEE – we are the world.
About the acting methods presented in the awards workshop video—
About the acting methods presented in the awards workshop video—
Takumi Saitoh on the Future of Short Films
Free Event
LEXUS SHORT FILMS SPECIAL EVENTS 2016
Creative Seminar on Drones ~Drones and the Future of the Creative Media Landscape~
Visual Tourism Award Event
Screening and Award presentation of ‘FutureCity Yokohama Award Award’ nominated films
Southeast Asia Program
Screening and Award Presentation of ‘Ibaraki’ Short Film Award
SSFF & ASIA 2016 Closing Ceremony
GUEST
2016年00月00日更新!

INFOMATION

LEXUS SHORT FILMS SPECIAL EVENTS 2016 SHORFILM@TOKYO PROJECT SSFF & ASIA公式YouTube channel 旅もじゃ アニバーサリー プレス
SHORSHORTS FILM FESIVAL
Application>>
E-mail magazine>>
Press release>>
Privacy Policy>>

GUEST

total4

GUEST


6/3 15:30-17:10 SPACE O
Save the Earth! Competition
“The Bloop” Cara Cusumano(Director)
“Running Through Life” Helene Moltke-Leth(Director)
“The Fox of Shichigorosawa” Tune SUGIHARA (Director)

6/3 15:30-17:10 YOKOHAMA
Music Shorts and Video Competition2
“Akari from HERE” Hayato Homma(Director)
“Baton” Hiroshi Okuyama(Director)
“The Forest of Yamato” Ryota Takahashi(Director)
“We Hold Nothing In Our Hands” Aya Shiroi(Director)

6/4 11:30-13:10 SPACE O
W&P1
“Our Fallen Heroes” Stéphane Landowski

6/4 15:30-17:10/SPACE O
FASION
“Je te veux” Kenji Hirano(Director)

6/4 19:30-21:10 SPACE O
CG Animation Competition2
“01001001.” Yu Sato(Director), Naoka Hayashi

6/4 11:30-13:10 YOKOHAMA
Music Shorts and Video Competition1
“Passion” Keigo Kato(Producer), Kosuke Okuzumi(Cinematographer), Robertson Natsuki Jade(Actress) “Solutions of life” Yoshihiro Nagata(Director)
“Last Kiss” Keiko Tsuruoka(Director)

6/4 19:30-21:10 YOKOHAMA
Save the Earth! Competition
“The Bloop” Cara Cusumano(Director)
“Running Through Life” Helene Moltke-Leth(Director)

6/5 11:30-13:10 SPACE O
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition8
“HAPPY LIE” Taishi Shiode (Director), Noriko Kijima(Leading Actress), Yuki Hoshino(Actress)

6/5 15:30-17:10 YOKOHAMA
CHILDREN
“I Wanna Be Your Friend” Iku Ogawa(Director)

6/5 19:30-21:10 YOKOHAMA
Music Shorts and Video Competition2
“Akari from HERE” Hayato Homma(Director)
“Baton” Hiroshi Okuyama(Director)
“The Forest of Yamato” Ryota Takahashi(Director)

6/7 15:30-17:10 YOKOHAMA
W&P1
“Our Fallen Heroes” Stéphane Landowski

6/7 17:30-19:10 YOKOHAMA
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition3
“KAMISORI” Hiroyuki Shintani(Director), Miwa Matsuda(Actress), Kosuke Takaki(Actor)

6/8 13:30-15:10 YOKOHAMA
Music Shorts and Video Competition1
“Solutions of life” Yoshihiro Nagata(Director)

6/8 19:30-21:10 YOKOHAMA
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition10
“Quinn” Rave Phuah Hong Ming(Director), Alvin Soh Yu Qiang(Sound Design and Recordist)
“Between the lines” Daisuke Yamaoka(Director), Sumire Ashina(Leading Actress), Ikunosuke(Actor)
“absence” Dai Yoshida(Director)
“OCTOPUS” Isamu Hirabayashi(Director), Madoka Katsumata(Producer), Kanako Higashi(Actress)

6/9 13:30-15:10 LAFORET
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition2
“Umisyu” Takaki Nakadai(Producer), Makoto Komiya(Producer), Reona Onoue(PR)
“FIVE PERCENT MAN” Kenji Hirano(Director)
“Mast Qalander” Divij Roopchand(Director)

6/9 15:30-17:10 LAFORET
INTERNATIONAL Competition1
“Breakfast with Tifany” Andres Molano Moncada(Director)
“Blue Mist” Pauline Findlay(Director)
“WHERE WE BEGIN” Mitsuyo Miyazaki(Director)

6/9 17:30-19:10 LAFORET
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition4
“Anaer” KunRu Song(Director)
“Hypnotism for love” Tamana Aoki(Actress), Nina Hasegawa(Actress)

6/9 19:30-21:10 LAFORET
INTERNATIONAL Competition3
“Balcony” Toby Fell-Holden(Director)

6/9 13:30-15:10 YOKOHAMA
INTERNATIONAL Competition2
“The Bathtub” Tim Ellrich(Director)
“Random Attempts” Vasvi Ciftcioglu(Director), Dogus Ozokutan(Director), Hatice Tezcan(Leading Actress)
“Agnes” Anja Lind(Director)

6/9 15:30-17:10 YOKOHAMA
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition9
“Waterbaby” Pia Shah(Director), Varun Shah(Producer)
“Joseon – Korea -” Ryo Ik-Tong(Director)
“Blue” Yukinori Makabe(Director), Yurifa Matsumoto(Producer,Actress)

6/10 11:30-13:10 LAFORET
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition5
“Keep Going” Geon Kim(Director)
“Lies” Yuji Mitsuhashi(Director), Yoko Yonaiyama(Writer), Ken Yakuwa(Producer)
“Man In Phone” Mackenzie Sheppard(Director), Oyl Miller(Writer), Georgina Pope(Producer)

6/10 13:30-15:10 LAFORET
INTERNATIONAL Competition4
“Change in the Weather” Muiris Crowley(Director)

6/10 15:30-17:10 LAFORET
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition7
“Incredi-Boy” Kai-yu Chang(Director)
“Moon of Sleepless Night” Takeshi Yashiro(Director)
“The Figment” Michihito Fujii(Director), An Ogawa(Actress), Miharu Tanaka(Actress), Yuria Harano(Actress), Risako Okada(Actress), Takahumi Oki(Actor), Mana Tatsumi(Actress), Chijimi Imai(Actress), Satoshi Akamo(Actor)

6/10 13:30-15:10 YOKOHAMA
INTERNATIONAL Competition7
“Chain” Samuel Huang(Producer)

6/10 15:30-17:10 YOKOHAMA
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition1
“Flip Flops” Haolu Wang(Director)
“EVERYTIME WE SAY GOODBYE” kenji qurata (Director), Masayuki Maekawa(Leading Actor), Shio Murakami(Leading Actress)
“HANA” Yusaku Okamoto(Director)

6/10 17:30-19:10 YOKOHAMA
INTERNATIONAL Competition6
“The Man Who Caught A Mermaid” Kaitlin Tinker(Director)
“Sing” Kristof Deak(Director)

6/10 19:30-21:10 YOKOHAMA
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition8
“Demilitalized Zone” Minu Lee(Director), HK Heo (Original Story)
“HAPPY LIE” Taishi Shiode (Director), Noriko Kijima(Leading Actress), Yuki Hoshino(Actress)

6/11 11:30-13:10 LAFORET
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition9
“Waterbaby” Pia Shah(Director), Varun Shah(Producer)
“Joseon – Korea -” Ryo Ik-Tong(Director)
“Blue” Yukinori Makabe(Director), Yurifa Matsumoto(Producer,Actress)

6/11 13:30-15:10 LAFORET
INTERNATIONAL Competition6
“The Man Who Caught A Mermaid” Kaitlin Tinker(Director)
“Sing” Kristof Deak(Director)

6/11 15:30-17:10 LAFORET
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition1
“Flip Flops” Haolu Wang(Director)
“EVERYTIME WE SAY GOODBYE” kenji qurata (Director), Masayuki Maekawa(Leading Actor), Shio Murakami(Leading Actress)
“HANA” Yusaku Okamoto(Director)

6/11 17:30-19:10 LAFORET
INTERNATIONAL Competition2
“The Bathtub” Tim Ellrich(Director)
“Random Attempts” Vasvi Ciftcioglu(Director), Dogus Ozokutan(Director), Hatice Tezcan(Leading Actress)
“Agnes” Anja Lind(Director)

6/11 19:30-21:10 LAFORET
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition3
“KAMISORI” Hiroyuki Shintani(Director), Miwa Matsuda(Actress), Kosuke Takaki(Actor)
“The Figment” Mana Tatsumi(Actress), Gao Ogawa(Actor), Eri Tsukimoto (Actress), An gawa(Actress), Satoshi Akamo(Actor)

6/11 11:30-13:10 YOKOHAMA
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition6
“The Crab” Ishani Jayamaha(Director)
“One-sided love spiral” Keinosuke Hara(Director), Jun Fukumoto(Cinematographer)

6/11 13:30-15:10 YOKOHAMA
INTERNATIONAL Competition3
“Balcony” Toby Fell-Holden(Director)

6/11 15:30-17:10 YOKOHAMA
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition4
“Anaer” KunRu Song(Director)
“Hypnotism for love” Hiroki Inoue(Director), Kota Kusano(Actor)

6/11 17:30-19:10 YOKOHAMA
CG Animation Competition1
“Hobart” Hajnalka Harsanyi(Director)
“Cold Coffee” Perrine Capron(Director)
“Initial Enthusiasm” Anna Ota(Director)

6/11 19:30-21:10 YOKOHAMA
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition7
“Incredi-Boy” Kai-yu Chang(Director)

6/12 11:30-13:10/LAFORET
INTERNATIONAL Competition5
“Los Angeles 1991” Miguel de Olaso (Director)

6/12 13:30-15:10 LAFORET
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition6
“The Crab” Ishani Jayamaha(Director)
“One-sided love spiral” Keinosuke Hara(Director), 内情千栄子(Makeup)

6/12 17:30-19:10 LAFORET
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition10
“Lay My Bed In the Room” Amir Toodehroosta(Director)
“Quinn” Rave Phuah Hong Ming(Director), Alvin Soh Yu Qiang(Sound Design and Recordist)
“Between the lines” Daisuke Yamaoka(Director), Sumire Ashina(Leading Actress), Ikunosuke(Actor) “absence” Dai Yoshida (Director), You Hasegawa(Leading Actress)
“OCTOPUS” Isamu Hirabayashi(Director), Madoka Katsumata(Producer), Motoyuki Itabashi(Assistant Director)

6/12 11:30-13:10 YOKOHAMA
INTERNATIONAL Competition4
“Change in the Weather” Muiris Crowley(Director)

6/12 13:30-15:10 YOKOHAMA
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition2
“Umisyu” Takaki Nakadai(Producer), Makoto Komiya(Producer), Reona Onoue(PR)
“SEIDE” Elnura Osmonalieva(Director)
“FIVE PERCENT MAN” Kenji Hirano(Director)
“Mast Qalander” Divij Roopchand(Director)

6/12 17:30-19:10 YOKOHAMA
INTERNATIONAL Competition1
“Breakfast with Tifany” Andres Molano Moncada(Director)
“Blue Mist” Pauline Findlay(Director)
“WHERE WE BEGIN” Mitsuyo Miyazaki(Director)

6/12 11:30-13:10/LAFORET
INTERNATIONAL Competitiln5
“Los Angeles 1991” Miguel de Olaso(Director)

6/12 19:30-21:10 YOKOHAMA
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition5
“Keep Going” Geon Kim(Director)
“Lies” Yuji Mitsuhashi(Director), Yonaiyama Yoko(Writer), Ken Yakuwa(Producer)
“Man In Phone” Mackenzie Sheppard(Director), Oyl Miller (Writer), Georgina Pope(Producer)

6/14 13:30-15:10 YOKOHAMA
KOREA
Ms. Kristin Ji(AISFF Programmer)
“Boyhood” Hyung-dong Ko(Director)

6/14 15:30-17:10 YOKOHAMA
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition8
“HAPPY LIE” Taishi Shiode (Director), Noriko Kijima(Leading Actress), Yuki Hoshino(Actress)
“Demilitalized Zone” Gunhyuk Lim(Leading Actor)

6/16 13:30-15:10/YOKOHAMA
EARTH
“Unleaded” Emmanuel Tenenbaum(Director)

6/15 17:30-19:10 YOKOHAMA
TAIWAN
Ms. Rochella Wang(KFF Programming Supervisor)
“Nia’s Door” Kek-Huat Lau(Director)

6/15 19:30-21:10 YOKOHAMA
INTERNATIONAL Competition2
“The Bathtub” Tim Ellrich(Director)
“Tenderness” Emilia Zielonka(Director)

6/16 13:30-15:10 SHIDAX
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition1
“EVERYTIME WE SAY GOODBYE” kenji qurata (Director), Masayuki Maekawa(Leading Actor), Shio Murakami(Leading Actress)
“HANA” Yusaku Okamoto(Director)

6/16 15:30-17:10 SHIDAX
KOREA
AISFF: Kristin Ji(Programmer)
“Boyhood” Hyung-dong Ko(Director)

6/16 19:30-21:10 SHIDAX
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition8
“HAPPY LIE” Taishi Shiode (Director), Noriko Kijima(Leading Actress), Yuki Hoshino(Actress)

6/16 15:30-17:10 YOKOHAMA
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition3
“KAMISORI” Hiroyuki Shintani(Director), Miwa Matsuda(Actress), Kosuke Takaki(Actor)

6/16 17:30-19:10 YOKOHAMA
Music Shorts and Video Competition1
“Passion” Hidetaka Komukai(Director), Takeshi Itakura(Actor)
“Solutions of life” Yoshihiro Nagata(Director)

6/17 11:30-13:10 SHIDAX
TAIWAN
Ms. Rochella Wang(KFF Programming Supervisor)
“Nia’s Door” Kek-Huat Lau(Director)

6/17 19:30-21:10 SHIDAX
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition3
“KAMISORI” Hiroyuki Shintani(Director), Miwa Matsuda(Actress), Kosuke Takaki(Actor)

6/17 13:30-15:10/YOKOHAMA
INTERNATIONAL Competition1
“WHERE WE BEGIN” Mitsuyo Miyazaki(Director)

6/17 19:30-21:10 YOKOHAMA
SEA
“MASA” Aznniel Yunus(Director)
“The Cat and the Orange Seeds” Nguyen Le Hoang Viet(Director)

6/18 11:30-13:10 YOKOHAMA
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition9
“Joseon – Korea -” Ryo Ik-Tong(Director), Aryong Kim(Cast)
“Blue” Yukinori Makabe(Director), Yurifa Matsumoto(Producer,Actress)

6/18 17:30-19:10 YOKOHAMA
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition1
“EVERYTIME WE SAY GOODBYE” kenji qurata (Director), Masayuki Maekawa(Leading Actor), Shio Murakami(Leading Actress)
“HANA” Yusaku Okamoto(Director)

6/18 19:30-21:10/YOKOHAMA
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition7
“The Figment” Ryusei Hayata(Actress), Gao Ogawa(Actor), Satoshi Akamo(Actor), An Ogawa(Actress)

6/19 11:30-13:10 SHIDAX
SEA
“MASA” Aznniel Yunus(Director)
“The Cat and the Orange Seeds” Nguyen Le Hoang Viet(Director)

6/19 13:30-15:10 SHIDAX
Symposium on the current status and future of Southeast Asian short film
Mr. Lamin Oo/ Myanmar
Mr. Phuong Hoang Nguyen/ Vietnam
Ms. Salaithip Jarupoom/Thailand
Ms. Tan Chui Mui/Malaysia

6/19 15:30-17:10 SHIDAX
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition5
“Lies” Yuji Mitsuhashi(Director), Yoko Yonaiyama(Writer), Ken Yakuwa(Producer)
“Man In Phone” Mackenzie Sheppard(Director), Oyl Miller(Writer), Georgina Pope(Producer)

6/19 17:30-19:10/SHIDAX
INTERNATIONAL Competition1
“WHERE WE BEGIN” Mitsuyo Miyazaki(Director)

6/19 15:30-17:10 YOKOHAMA
Music Shorts and Video Competition2
“Akari from HERE” Hayato Homma(Director)
“Baton” Hiroshi Okuyama(Director)
“The Forest of Yamato” Ryota Takahashi(Director), Maho Fukami(Artist)
“We Hold Nothing In Our Hands” Aya Shiroi(Director)

6/19 19:30-21:10 YOKOHAMA
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition10
“Between the lines” Daisuke Yamaoka(Director), Sumire Ashina(Leading Actress), Ikunosuke(Actor) “absence” Dai Yoshida(Director)

6/21 13:30-15:10 YOKOHAMA
SEA
“The Cat and the Orange Seeds” Nguyen Le Hoang Viet(Director)

6/22 17:30-19:10 YOKOHAMA
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition5
“Lies” Yuji Mitsuhashi(Director), Yoko Yonaiyama(Writer), Ken Yakuwa(Producer)

6/23 15:30-17:10 iTSCOM
Music Shorts and Video Competition1
“Passion” Hidetaka Komukai(Director), Takeshi Itakura(Actor), Momo Okami(Actress)
“Solutions of life” Yoshihiro Nagata(Director), Kazuya Okada(Actor)
“Hometown of yang” Ryo Koga(Director), Anji Ushio(Colorist), Natsuki Tanaka(Actress)

6/23 15:30-17:10 SHIDAX
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition6
“Painter” Yokoyama Hayato(Producer), Yuuri Takano(Director), Harima Hiroki(Writer), Takayuki Kinoshita (Actor)
“One-sided love spiral” Keinosuke Hara(Director), Yasuhiro Chiba(Stylist)

6/23 19:30-21:10 SHIDAX
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition9
“Joseon – Korea -” Ryo Ik-Tong(Director)
“Blue” Yukinori Makabe(Director), Yurifa Matsumoto(Producer,Actress)

6/23 19:30-21:10 YOKOHAMA
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition2
“Umisyu” Takaki Nakadai(Producer)
“FIVE PERCENT MAN” Kenji Hirano(Director)

6/24 17:30-19:10 iTSCOM
Music Shorts and Video Competition2
“Akari from HERE” Hayato Homma(Director)
“The Forest of Yamato” Ryota Takahashi(Director), Hiroto Kanai(Actor), Kazuya Okada(Actor)
“Kabin ni Hana” Huey Ishizaki(Artist)

6/24 11:30-13:10 SHIDAX
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition2
“Umisyu” Takaki Nakadai(Producer)
“FIVE PERCENT MAN” Kenji Hirano(Director)

6/24 13:30-15:10 SHIDAX
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition10
“Between the lines” Daisuke Yamaoka(Director), Sumire Ashina(Leading Actress), Ikunosuke(Actor)
“absence” Dai Yoshida(Director), 高 道徳(Stylist)
“OCTOPUS” Isamu Hirabayashi(Director), Madoka Katsumata(Producer), Motoyuki Itabashi(Assistant Director)

6/24 15:30-17:10
「The Bathtub」 Tim Ellrich (Director)

6/24 17:30-19:10 SHIDAX
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition7
“Moon of Sleepless Night” Takeshi Yashiro(Director)
“The Figment” An Ogawa(Actress), Ryusei Hayata(Actor), Takahumi Oki(Actor), Yuria Harano(Actress),Risako Okada(Actress), Mana Tatsumi(Actress)

6/24 13:30-15:10 YOKOHAMA
ASIA INTERNATIONAL & JAPAN Competition6
“Painter” Hayato Yokoyama(Producer), Takano Yuri(Director), Harima Hiroki(Writer)
“One-sided love spiral” Keinosuke Hara(Director), Rie Iwatubo (Assistant Director)

6/24 19:30-21:10 YOKOHAMA
W&P 2
“FRIEND” Yandy Laurens(Director)

6/25 11:30-13:10 iTSCOM
CG Animation Competition1
“TOKYO COSMO” Takahiro Miyauchi (Director), Takuya Okada(Original story), Shohei Kitamura(PR)

6/25 15:30-17:10 iTSCOM
W&P 2
“FRIEND” Yandy Laurens(Director)

6/25 19:30-21:10 iTSCOM
BELGIUM
“Loose Ends” Stephane Everaert(Director)

6/26 15:30-17:10 YOKOHAMA
BELGIUM
“Loose Ends” Stephane Everaert(Director)

go to top